Stając przed wyzwaniem zaaranżowania pokoju dla dziecka często zderzamy się z tysiącem pomysłów. W głowie stykają się rodzicielskie, idealne wyobrażenia o pokoju oraz oczekiwania i to co najlepsze dla rozwoju naszych najmniejszych. Zupełnie inaczej podejdziemy do projektowania pokoju dla maluszka a zupełnie inaczej dla uczniaka i nastolatka. Choć nastolatkowie z pewnością poradzą sobie sami. Ale czy mała dziewczynka musi mieć różowy pokój a chłopiec niebieski? Czy starać się zaprojektować modny pokój dla dziecka czy ma on nie tylko ładnie wyglądać, a być również funkcjonalny?

Zastanówmy się jakie zadanie w życiu dziecka powinien spełniać pokój? Po pierwsze na różnym etapie rozwoju dzieci mają inne potrzeby. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć aby dziecko chciało w nim przebywać i aby miało dobre warunki do rozwoju?

Pokój przyjazny najmniejszym

W idealnym pokoju dla niemowlaka znajdzie się łóżeczko, przewijak i fotel w którym młodzi rodzice będą doglądać dziecka. Maluszek potrzebuje bezpiecznej przestrzeni,, w której będzie miał przyjazne warunki do rozwoju. W pierwszych tygodniach nie ma rozwiniętego zmysłu wzroku, więc kontrastowe kolory zabawek i dodatków ułatwią mu początkowe poznawanie świata. Stopniowo zacznie interesować się różnymi fakturami i kształtami. Nie zapomnijmy o urządzeniu miękkiego kącika, w którym będzie mógł ćwiczyć obroty i rozglądać się dookoła. Na podłodze wzorzysty dywan a na około obrazki ze zwierzętami i różnymi kształtami. Doskonale sprawdzą się fotoobrazy, na których możemy umieścić wizerunki różnych zwierząt i rozwiesić je na różnych ścianach. Aby nieco spersonalizować wygląd pokoju można powiesić fotoobraz wykonany ze zdjęcia noworodka. Będzie to wyjątkowa dekoracja jak i świetna pamiątka z pierwszych tygodni życia dziecka.

Pokój idealny do rozwoju

Idealny pokój dla dziecka to taki, z którego nie będzie chciało wychodzić. Dzieci szybko się nudzą więc można zastanowić się czy wybrać jeden motyw czy otoczyć je różnymi zwierzątkami, kolorami, postaciami z bajek. Będą mogły je pokazywać i nazywać różne elementy. Ogromna mapa będzie nie tylko ciekawą dekoracją pokoju ale i okazją do pokazania dziecku jak wygląda świat. Jeżeli zależy nam na niecodziennej formie, która poza walorami estetycznymi będzie solidnie wykonana i odporna na uszkodzenia, można stworzyć z niej fotoobraz. Taka mapa z pewnością zostanie z nami na lata. Ciekawym pomysłem na pokój dziecięcy jest pomalowanie fragmentu lub całej ściany farbą kredową. Stanie się ona tablicą i za pomocą kredy namalujemy na niej cyferki, alfabet, kształty i co tylko przyjdzie nam do głowy. Możemy też umieścić fotoobrazy z różnymi miejscami świata na ścianach. Opowiadać o nich dziecku: co to za miejsce, podać jego stolicę, ulubione potrawy, a razem, wymyślać przygody jakie można w nim przeżyć. Pomimo iż większość czasu dzieci spędzają na podłodze, ucieszą się z kącika ze stolikiem i krzesełkami. Będą mogły przy nim usiąść i w wygodnej pozycji np. porysować. Ponadto jest to ważne dla ich postawy ciała. Im większa różnorodność pozycji w zabawie tym lepiej. 

Pokój do zabawy

Z biegiem czasu dzieci stają się coraz bardziej ruchliwe. Pojawia się problem jak stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły robić wszystko co im przyjdzie do głowy? Wszystko zależy od tego jak dużą przestrzeń mamy do zagospodarowania. Sporo miejsca do biegania i wyładowywania energii, której dzieciom nie brakuje, z pewnością je ucieszy. Jeżeli pokój dziecka będzie niewielki można ograniczyć ilość mebli a przy dwójce dzieci rozważyć łóżko piętrowe. Można zamontować huśtawkę, która nie zajmuje dużo miejsca a dzieci będą bardzo zadowolone. Gdy miejsca w pokoju jest dużo, możemy wstawić łóżko domek. Od czasu do czasu na jego belkach zaaranżujemy hamak. Kto nie chciałby mieć w pokoju hamaku? Dobrym pomysłem jest dywan, ponieważ dzieci dużo czasu spędzają na podłodze i nie chcemy by było im zimno. 

Aby spersonalizować wnętrze możemy zawiesić w nim fotoobrazy ze zdjęciami dzieci. Nie musimy ograniczać się do jednego zdjęcia ale stworzyć fotoobraz z kilku. Dziecko poczuje się wyjątkowo gdy w fotoobraz zamienisz wykonane przez niego rysunki. Taka galeria wywoła uśmiech nie tylko na dziecięcych twarzach.

Przestrzeń do odpoczynku

Nie ma pokoju dziecka bez łóżka. Oprócz przestrzeni do zabawy i nauki potrzebne jest miejsce w którym maluchy odpoczną po całym dniu wrażeń. Łóżko do pokoju dziecięcego może mieć różne kształty. Od standardowego 90x190cm może ono być samochodem, może piętrowe, na antresoli albo popularne ostatnio łóżko domek. Tutaj zależy ile mamy miejsca w pokoju i jakie nam się podoba. Warto zadbać aby w pobliżu łóżka znalazła się lampeczka, którą dziecko zaświeci w nocy gdy nie lubi spać przy zgaszonym świetle. Przyda się ona również rodzicom gdy będą chcieli zajrzeć do dziecka i nie rozbudzać go włączając górne światło. Gdy w pokoju jest więcej niż jedno dziecko, można nad łóżkami powiesić fotoobrazy z imionami dzieci. Z pewnością zakończy to kłótnie o to, które łóżko jest czyje i da dzieciom poczucie, że w tym miejscu mają kawałek przestrzeni tylko dla siebie.

Jeżeli zainteresowały Cię powyższe propozycje, zapraszamy do naszego sklepu po własne fotoobrazy na płótnie.