Każdy z nas ma swoje ulubione kolory. Kto jakie lubi najbardziej widać, gdy zajrzymy, na przykład do szaf. Szarości, beże, czerń, a może musztarda czy czerwień? O ile nie trudno kierować się własnym gustem w przypadku kupna ubrań, tak już wystrój wnętrz jest sporym wyzwaniem. W końcu wybieramy kolory, które będą nas otaczać zazwyczaj przez kilka lat. Chcemy czuć się dobrze spędzając czas we własnym domu. W tym artykule pomożemy Ci zorientować się jakie kolory lubisz i co zrobić aby wnętrza w Twoim domu były spójne.

Gdy zaczynasz myśleć o tym, jak ma wyglądać Twoje wymarzone wnętrze, warto zacząć od siebie. Twój gust jest bardzo ważny. Sprawi, że urządzane wnętrze, będzie spójne z tym co Ci się podoba. Czy lubisz spędzać czas w jasnych pomieszczeniach, czy raczej dobrze czujesz się w charyzmatycznych wnętrzach o wyrazistych kolorach?

 • Zamknij oczy i przypomnij sobie mieszkania znajomych, ulubioną restaurację, inspiracje w sklepach wnętrzarskich, kolory, które najbardziej Ci się podobały i które mogłyby znaleźć się w Twoim wnętrzu.
 • Zacznij przeglądać strony internetowe i zapisuj w folderze obrazki, które Ci się spodobały.
 • Możesz też zbierać próbki farb i materiałów.

To wszystko da orientacyjny obraz tego, w jakim kierunku zmierzać. Mając bazę inspiracji, zobaczysz co się powtarza, a co odrzucić. Możesz też wstępnie układać obok siebie kolory i sprawdzać czy dobrze razem wyglądają. Dobrym pomysłem jest znalezienie w Internecie koła barw.

Czas na krótką lekcję plastyki.

 • Kolory w kole znajdujące się naprzeciwko siebie nazywa się dopełniającymi. Ich połączenie jest zaskakujące ale one pasują do siebie. Tak jest, np. z żółtym i niebieskim.
 • Kolory znajdujące się obok siebie są analogiczne czyli pokrewne. W tym przypadku połączymy ze sobą, np. żółty, pomarańczowy i czerwony.
 • Możesz spróbować stworzyć własne 3 kolory łącząc ze sobą triadę: żółty, niebieski i czerwony. Są to kolory podstawowe, których nie uzyskasz mieszając ze sobą inne.
 • Jeśli masz ulubiony jeden kolor, możesz wybrać jego 3 odcienie.
 • Biały i czarny istnieją po to, aby przyciemniać albo rozjaśniać inne kolory.
Przyjrzyjmy się więc popularnym kolorom, które najczęściej wybieramy do naszych wnętrz. Są to zazwyczaj neutralne kolory , takie jak biele, beże i szarości. Pozostałe kolory służą jako akcenty.

  Biel we wnętrzach:

  Czysta biel daje wrażenie sterylności i chłodu, które są przeciwstawne przytulności. Jeśli wzbogacimy ją o inne akcenty kolorystyczne, zyskamy piękną, klasyczną przestrzeń.

  • Biel, szarość i butelkowa zieleń
  Jeżeli lubimy kolor zielony możemy ściany salonu pomalować na biało, wstawić szarą kanapę, poukładać poduchy w butelkowozielonym kolorze a nad kanapą powiesić fotoobrazy w odcieniach poduch.
  • Biel, róż, złoto, srebro i fiolet
  Pudrowe odcienie różu z fioletem świetnie skomponują się z delikatnymi, złotymi i srebrnymi elementami jak rama fotela czy nogi stolika, takie wnętrza są idealne dla osób szukających elegancji
  • Biel, czerwony, pomarańczowy i żółty

  Są to bardzo modne kolory w ostatnim sezonie. Moda się zmienia, dlatego te kolory można wprowadzić do wnętrza w formie fotoobrazów, kolorowej pościeli czy poduszek. W taki sposób mamy modne wnętrze, które w każdej chwili możemy zmienić

  Szarości

  Idealne rozwiązanie dla szukających uniwersalnego koloru przewodniego dla całego mieszkania. Szarość można połączyć z większością kolorów. Może być bezpieczną opcją a także łączyć się z żywymi kolorami. Wygląda świetnie z musztardowym, pomarańczowym, granatowym jak również z ciemniejszymi odcieniami szarości. 

  Beże

  Świetne rozwiązanie dla osób lubiących klasykę i elegancję. Trzeba jednak pamiętać aby ciepłe odcienie beżu łączyć np. z ciepłymi odcieniami szarości a zimne z zimnymi odcieniami. Ważne aby zachować tę samą tonację. Beż będzie idealnym tłem dla naturalnego drewna. Możesz dodać też kontrastowych kolorów, co doda charakteru wnętrzu. 

  Inspiracje do niestandardowych połączeń kolorystycznych

   

  Granat, butelkowa zieleń i musztardowy

  Zieleń i róż

  Niebieski i czerwony 

  Mamy nadzieję, że podobały Ci się nasze propozycje kolorystycznych zestawień i będą pomocne podczas planowania wystroju. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie możecie zamówić fotoobrazy na płótnie, które uatrakcyjnią Wasze wnętrza.