Czy wyjeżdżając na wakacje czujesz dreszczyk podekscytowania na myśl o tym, co właśnie Cię spotka? Słońce, egzotyczne zakamarki nieznanych dotąd krajów, a może wędrówki pośród drzew i zdobywanie kolejnych szczytów? Bez względu na to gdzie się wybierzesz, z pewnością chciałbyś aby wakacje trwały dłużej. Jeśli to nie jest możliwe, na pewno planujesz uchwycić wspomnienia z chwil, gdy będziesz przeżywać coś wyjątkowego, zupełnie innego od tego, co dzieje się w zwykłej codzienności. W takich momentach pewnie sięgniesz po aparat, który będzie miał za zadanie zatrzymać na zdjęciach klimat całej wakacyjnej przygody, byś później mógł wracać do wakacyjnych chwil w długie, zimowe wieczory. To fantastyczne, że obecnie, za pomocą nawet zwykłego telefonu, jesteśmy w stanie zrobić piękne zdjęcia, niczym nie odbiegające od tych z pocztówek i portali podróżniczych. Ba! Nawet lepsze, bo na Twoich zdjęciach będą bliskie Ci osoby, ich emocje, oraz miejsca w których sam byłeś! Dodatkowo te ulotne chwile zatrzymasz dla siebie na zawsze w postaci zdjęć. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi technicznych, które pomogą Ci zrobić ciekawe zdjęcia, które staną się wyjątkową pamiątką i doskonale uchwycą klimat wakacyjnych dni, do których później wrócisz jeszcze nie raz, z ogromną przyjemnością.
1. Złota godzina

Kolory w fotografii to niezwykle ważna kwestia. To one pozwalają z pozoru zwykłe widoki, zamienić w zdjęcia pełne klimatu i tego, nieuchwytnego w słowa – „efektu wow”. Złota godzina to okres tuż przed zachodem i zaraz po wschodzie słońca. Słońce emituje wówczas rozproszone światło, o pięknym, złotym odcieniu, pozwalając uzyskać ciepłe zdjęcia, mieniące się żółto, pomarańczowo, czerwonymi barwami. Ten moment jest idealny na robienie zdjęć wszystkiemu dookoła a zwłaszcza ludziom. Za sprawą żółtej barwy słonecznego światła, kontrasty są łagodne, a skóra wygląda promiennie, jednolicie i zdrowo, jakby muśnięta dodatkowymi promykami słońca. Jeśli czatujesz na jedno, wyjątkowe zdjęcie z wakacji, którym będziesz mógł się pochwalić znajomym, koniecznie zrób je właśnie podczas złotej godziny, a efekt z pewnością zwali Cię z nóg.

2. Zasada trójpodziału

Kolejnym aspektem, ważnym dla efektu końcowego fotografii jest kompozycja kadru. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze „świadomym fotografowaniem”, zacznij od stosowania zasady trójpodziału a od razu zauważysz, że Twoje zdjęcia stały się bardziej uporządkowane, a przez to bardziej interesujące i przyjemniejsze dla oka. Czym w praktyce jest zasada trójpodziału? Wyobraź sobie zdjęcie, przecięte dwiema liniami w pionie i w poziomie, które tworzą dziewięć jednakowych, mniejszych prostokątów. Punkty, w których przecinają się linie są mocnymi punktami, które skupiają nasz wzrok. To na te miejsca zdjęcia w pierwszej kolejności patrzymy i to właśnie w nich warto umieszczać najważniejsze elementy kadru. Taka kompozycja jest atrakcyjna dla naszego mózgu, sprawi, że zdjęcie stanie się bardziej zrozumiałe, wyraźne i będzie miało bardziej interesujący przekaz. Jeśli fotografujesz wakacyjne widoki, umieść linię horyzontu wzdłuż wybranej, poziomej linii a zobaczysz jak ciekawy efekt uzyskałeś. Taka kompozycja jest zdecydowanie bardziej intersująca niż umieszczanie wszystkiego na środku zdjęcia. Wzdłuż pionowych linii umieszczaj wszystko to, co jest pionowe, czyli, np. osoby, budynki czy drzewa i rośliny. Wiele aparatów oraz telefonów ma możliwość włączenia „siatki” czyli linii w podglądzie podczas robienia zdjęcia. Uruchom tę funkcję w swoim urządzeniu, a stosowanie tej zasady stanie się o wiele prostsze, a z czasem wejdzie w nawyk i linie nie będą już potrzebne.

3. Miej aparat zawsze pod ręką

Będąc w innym otoczeniu niż zwykle, zazwyczaj na każdym kroku zaskakuje nas coś wyjątkowego. Warto nie przegapić tej chwili i móc szybko nacisnąć spust migawki lub okrągłe kółeczko aparatu w telefonie. Kluczem do sukcesu może okazać się robienie wielu zdjęć, szukanie perspektywy, kucanie, wstawanie, odwracanie aparatu w różne strony. Im więcej zdjęć, tym więcej doświadczenia oraz materiału, z którego zawsze możesz wybrać tylko te najlepsze ujęcia. Tylko robiąc zdjęcia zobaczysz co Ci się podoba i co na zdjęciach wygląda interesująco. Dodatkowo robiąc dużo zdjęć masz szansę uchwycić wiele ludzkich emocji. W takich sytuacjach na zrobienie zdjęcia są tylko ułamki sekund dlatego tym lepiej często mieć aparat w gotowości.

Zamień ulubione zdjęcia w fotoobrazy

Jesteś dumny z tego, jakie perełki udało Ci się uchwycić podczas wakacyjnych wojaży? Nie chowaj ich w folderach komputera, otocz się nimi i spraw by wspomnienia nie odeszły w niepamięć. Zamień ulubione zdjęcia w fotoobrazy i powieś na ścianach swoich wnętrz. W ten sposób zyskasz wyjątkową pamiątkę oraz dekorację ścienną, która ociepli wnętrza i nada im wyjątkowego, Twojego charakteru. Odtąd, na każdym kroku, Twój dom będzie przypominał Ci o wspaniałych chwilach, spędzonych w podróży wraz z bliskimi Ci ludźmi. Czy może być coś piękniejszego? Wybierz zdjęcia i złóż swoje zamówienie już teraz! Do dzieła!